Raport popołudniowy
Czwartek, 3 stycznia 2019
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
To co USD zyskal przez ostatnie 2-3 sesje, dzisiaj prawie w calosci pokornie oddal. Glownie za sprawa dzisiejszych bardzo slabych odczytow makro z USA, ktore obnizaja krzywa terminowa pod zaklad na przyszla stope procentowa FEDu. Podobnie zreszta jak w Polsce, gdzie stawki FRA nie zakladaja zadnych podwyzek, a nawet za dwa lata pierwsze obnizki. Czyzby to stalo za slaboscia PLN? Jutro dalsze dane z USA, rynek pracy. Ceny spot: EUR/USD 1,1395; EUR/PLN 4,2990; USD/PLN 3,7720; koszyk PLN 4,0360
Kalendarium
09:55
Niemcy Indeks PMI dla usług, fin. grudzień
09:55
Niemcy Stopa bezrobocia s.a. grudzień
10:00
Polska Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, wst. grudzień
Inflacja CPI, wst. (m/m) grudzień
10:00
Strefa Euro Indeks PMI dla usług, fin. grudzień
14:30
USA Sytuacja na rynku pracy grudzień
Stopa bezrobocia grudzień
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym grudzień
Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym grudzień
Długość tygodnia pracy grudzień
Płaca godzinowa (m/m) grudzień
Płaca godzinowa (r/r) grudzień
15:45
USA Indeks PMI dla usług, fin. grudzień
16:15
USA Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)
16:15
USA Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 09-01-2019 Polska – decyzja RPP ws. stóp procentowych w PLN
- 30-01-2019 USA – PKB, Decyzja FOMC ws. stóp procentowych w USD
Cykl roczny EUR/PLN
Biorąc pod uwagę zmiany na rynku EUR/PLN, jakie pojawiły się w listopadzie, dokonaliśmy aktualizacji wyliczeń w cyklu rocznym tej pary. Tym samym mimo, że ekstremum z 20.11.2018 (4,3380) było nieco niższe niż szczyt z 31 października (4,3470) to właśnie listopadowa górka stała się wyznacznikiem zakończenia fazy „jesiennego osłabienia złotego”. Potwierdziła się w ten sposób waga poziomu 4,3450, który od kilku miesięcy skutecznie broni dostępu do wyższych cen i ponownie wspiera spadki notowań. Wiele zatem wskazuje na to, że wchodzimy w kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN (najbardziej prawdopodobną ze wszystkich faz). Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami mediana czasu trwania ostatniej fazy tego cyklu wynosi 38 dni, co daje w efekcie datę mediany tegorocznego „efektu grudnia” – 27.12.2018. I choć mediana zasięgu spadku kursu EUR/PLN wskazuje optymistycznie na możliwość osiągnięcia nawet 4,1523 to spodziewamy się, że raczej tegoroczne umocnienie złotego względem euro może być wyraźnie płytsze. Tym bardziej, że w ostatnich latach spadek kursu od jesiennego szczytu miał wartość od 14 do 18 groszy. Dodatkowo nie można wykluczyć, że okres umocnienia złotego potrwa nawet do stycznia, co potwierdza 2016 i 2017 rok.
EUR/PLN
Poza wyskokiem w trakcie dnia pod 4,3150, w zasadzie zbędnym staje się analiza zachowań kursu w dniu dzisiejszym. Kolejna sesja, która wpisuje w stagnację i konsolidację kursu, gdzie poziom 4,30 jest boją i magnesem dla odchyleń kursu z każdą ze stron. Technicznie, najbliższe godziny wydają się kontynuacją i oplataniem się wokół magicznego poziomu 4.30.
USD/PLN
Para USDPLN dość ładnie technicznie pracuje. Spodziewany ruch na 3,80 w zasadzie się ziścił z chirurgiczną precyzją, od którego nastąpiło umocnień PLN. Wydaje się, że spadek kursu USDPLN jest przerwą w pierwotnej fali wzrostowej, efektem czego może być rychły powrót pod 3.80. Jutrzejsze dane z USA mogą być doskonałym ku temu pretekstem.
GBP/PLN
Kwotowania kursu pary Eur/Gbp pozostają nadal na wysokich poziomach, w rejonie 0,9050. Oznacza to, iż funt pozostaje słaby, a nie możemy wykluczyć prób przeniesienia oscylacji tej pary jeszcze wyżej – w kierunku wartości 0,9100. Faktyczny „Brexit” już za niecałe trzy miesiące, a polityczny pat w sprawie traktatu trwa w najlepsze. Wobec złotego obserwujemy spadek kursu pary Gbp/Pln, bowiem rok 2018 kończyliśmy poziomem 4,8180, a obecnie wahania mieszczą się o wiele niżej – w przedziale 4,7400 – 4,7500. Niskie wartości oscylatorów 1W i 4H skłaniają do rozważenia zakupów bieżących, jak również zabezpieczenia pewnej części tych, jakie są planowane wśród przedsiębiorstw importerów w I kwartale bieżącego roku. Szczegóły działań należy omówić z bezpośrednim opiekunem.
EUR/USD
Tutaj troszkę pohuśtało, uprzedni wzrost w rejon 1,1500 zadziałał jak silny opór i odbicie szybki ześlizg ceny do 1,1300. Tutaj natomiast nastąpiło zatrzymanie, poziom nie byle jaki, technicznie mocno charakterystyczny, definiowany jako silne wsparcie. Udało się podbić kurs do środka konsolidacji, tj 1,1400, a jutrzejsze dane z USA przesądzą o kierunku rynku na następne dni. Patrząc na układ wskaźników, dużo większe szanse są na grę pod mocnego USD, tzn powrót do spadków i retestu 1,1300. Kto wie czy nie udanego tym razem?
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.