Raport popołudniowy
Środa, 23 stycznia 2019
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Dzisiejszy handel, pewnie też z racji pustego kalendarza makro, przebiegał w leniwej atmosferze. Jutro światło dzienne ujrzą odczyty PMI oraz decyzja ECB ws stóp procentowych, która może sporo namieszać. Złoty ciut słabszy, za sprawą wypowiedzi jednego z członków RPP, którego zdaniem powinna już teraz rozpocząć się dyskusja nt przyszłych obniżek stóp procentowych. Ceny spot: EUR/USD 1,1385; EUR/PLN 4,2890; USD/PLN 3,7670; koszyk PLN 4,0285
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o Świat – Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
o 01:30 Japonia – Indeks PMI dla przemysłu
o 01:30 Australia – Stopa bezrobocia
o 09:15 Francja – Indeks PMI dla przemysłu i usług
o 09:30 Niemcy – Indeks PMI dla przemysłu i usług
o 10:00 Euroland – Indeks PMI dla przemysłu i usług
o 10:00 Norwegia – Decyzja ws. stóp procentowych
o 10:00 Polska – Stopa bezrobocia
o 13:45 Euroland – Decyzja ws. stóp procentowych
o 14:30 Euroland – Konferencja prasowa prezesa ECB
o 14:30 USA – Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
o 15:45 USA – Indeks PMI dla przemysłu i usług
o 16:00 USA – Indeks wskaźników wyprzedających Conference Board
o 17:00 USA – Indeks City Fed dla przemysłu
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 30-01-2019 USA – PKB, Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
- 31-01-2019 Euroland – PKB
- 01-02-2019 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Ubiegłoroczne umocnienie złotego, które tradycyjnie pojawia się pod koniec roku w ramach ostatniej fazy cyklu rocznego EUR/PLN, tym razem było, można powiedzieć, symboliczne, a tym samym przyjęte do statystyk minimum na rynku EUR/PLN pojawiło się 27.12.2018 i miało wartość 4,2780. Aktualnie w styczniu oczekujemy odreagowania, które podobnie jak w przypadku „efektu grudnia” może mieć dość ograniczony zasięg (według nas może nawet nie przekroczyć znacząco 3 groszy). Jednak zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, które przedstawił Pan Jacek Maliszewski mediana zasięgu „efektu styczniowego odreagowania” wskazuje na kurs 4,4098, a oczekiwana data zakończenia tego ruchu to 12.01.2019. Słabość „efektu grudnia” jednak deprecjonuje nieco wartość oczekiwanego kursu i w naszej ocenie warto skupić się na medianie czasu, gdyż korekta wzrostowa raczej nie powinna dotrzeć w najbliższym czasie do strefy 4,3600 – 4,4100.
EUR/PLN
Rynek EURPLN, dalej dla cierpliwych myśliwych, zmiany dzienne kursu do wyłapania z dobrą lupą w ręku. Krok do tyłu i wykres w zasadzie płaski, cały czas rozgrywa się przepychanka kursu, z zakresem 4,2800 od dołu i 4,3000 od góry (z drobnym filtrem na każdy z poziomów). Zważywszy na obronę wsparć i układ wskaźników stochastycznych będących w sferze wyprzedania, bardziej naturalnym wydaje się teraz kierunek północny. Przy czym target i potencjał osłabienia PLN wypada tradycyjnie w okolicach 4,3000. Scenariusz banalny, ale tak właśnie rozgrywają się ostatnie miesiące zmian kursu EURPLN, więc nie ma sensu doszukiwać się jakiś innych rozwojów wypadków, mniej oczekiwanych.
USD/PLN
Spadkowa presja na rynku EURUSD, utrzymuje wysokie loty USDPLN, który dzisiaj oscylował w okolicach 3,77. Krótkoterminowo, możliwe małe odreagowanie i umocnienie PLN, w perspektywie dalszej, tzn kilku kolejnych dni, wyjście powyżej 3,78 (najbliższy opór) i test okrągłej figury 3,80 nie będzie dla nas zaskoczeniem.
GBP/PLN
Od miłości do nienawiści, i z powrotem do miłości, tak można zilustrować sentyment do funta, który rozgrywany jest w pulsie BREXITowych doniesień. Jego konwencjonalny charakter w zasadzie już wiemy, że przepadł, więc przeciągnięcie się spraw rozwodowych to wymiar kary najbardziej, na tą chwilę, realny. Rynek to dyskontuje od dobrych kilku dni, w efekcie mamy mały szał zakupów funta, skutkujący wzrostem z 4,74, pod 4,90. Sforsowanie tego ostatniego, stworzy asumpt do wędrówki i atak na „piąteczkę” z przodu. Scenariusz, wraz z każdym upływającym dniem, coraz bardziej prawdopodobny. Przy czym dynamika kontynuacji umocnienia GBP powinna już być mniejsza i bardziej łagodna, niż ta z poprzedniej fali wzrostowej.
EUR/USD
Rynek EURUSD zatrzymał się na linii wsparcia w ramach 2 miesięcznego kanału wzrostowego, co skutecznie zatrzymało aprecjację USD. Wskaźniki stochastyczne podpowiadają, że te zatrzymanie może przeciągnąć się na najbliższe 2-3 sesje, choć potencjał osłabienia USD (niewiele więcej ponad 1,1400), nie zachęca do gry przeciw zielonemu. Ewentualna korekta wzrostowa EURUSD może posłużyć spóźnialskim do dosprzedania się na wyższych poziomach i zarobek na kontynuacji i powrotu spadków EURUSD. Kto wie, czy za niedługi czas rynek wróci do ważnego testu 1,12?
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.