Raport popołudniowy
Środa, 13 lutego 2019
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Dobra jakościowo sesja za nami, co prawda pozbawiona szalonej zmienności, to jednak wiele mówiąca o nastrojach na rynku. Po pierwsze wysoki odczyt CPI z USA dał wiatr w żagle dla USD, w sensie zatrzymania jego deprecjacji, z szansa powrotu do łask sprzed kilku dni. Po wtóre, wstający na nogi USD w połączeniu ze słabym bilansem płatniczym z Polski to mieszanka antyzłotowa. Świadectwem tego są nowe szczyty na EURPLN i ich bliskość na USDPLN. Ceny spot: EUR/USD 1,1285; EUR/PLN 4,3350; USD/PLN 3,8395; koszyk PLN 4,0875
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o Chiny – Bilans handlu zagranicznego
o 00:50 Japonia – PKB
o 08:00 Niemcy – PKB
o 08:30 Szwajcaria – Inflacja PPI
o 10:00 Polska – PKB
o 11:00 Euroland – PKB
o 14:30 USA – Inflacja PPI, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż detaliczna
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 14-02-2019 Polska – PKB za IV kwartał
- 07-03-2019 Euroland – Posiedzenie ECB
- 08-03-2019 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Ubiegłoroczne umocnienie złotego, które tradycyjnie pojawia się pod koniec roku w ramach ostatniej fazy cyklu rocznego EUR/PLN, tym razem było, można powiedzieć symboliczne, a tym samym przyjęte do statystyk minimum na rynku EUR/PLN pojawiło się 27.12.2018 i miało wartość 4,2780. Na początku roku tradycyjnie już oczekiwaliśmy odreagowania, które podobnie jak w przypadku „efektu grudnia” mogło mieć ograniczony zasięg. Jednak po zanotowaniu 3 stycznia lokalnego szczytu na poziomie 4,3130 musieliśmy dokonać 12 lutego aktualizacji statystyk, gdyż nowe ekstrema (bliskie 4,3300) i trwająca już 46 dni fala noworocznego odbicia zmienia nieco pogląd na tą fazę cyklu rocznego EUR/PLN. Najnowsze dane wskazują bowiem, że mediana terminu zakończenia „wiosennego umocnienia złotego” przypada na 11 kwietnia, ale trudno (tak już Pan Jacek Maliszewski wielokrotnie wspominał przy obecnych anomaliach przebiegu cyklu rocznego EUR/PLN) wskazać zasięg spadków. Szczegóły w Raporcie Specjalnym z 12.02.2019.
EUR/PLN
Rynek EURPLN wybija ostatnie lokalne szczyty iw raca do wzrostów. Wczorajszy sygnał wzrostowy w zasadzie się potwierdza, przed nami więc przestrzeń 4,34-4,35 jest w zasięgu wzroku. Zważywszy jednak na wyprzedany rynek i układ wskaźników stochastycznych, trudno było ruchem jednostajnym, jeszcze w ramach rozwinięcia tej fali, z marszu wybić górną granicę wspomnianego oporu. W przeciwnym razie, gdyby wyczyn ten się jednak udał, to zarobek kolejnych 5 groszy (do 4,40) dla posiadaczy długich pozycji też stałbym się tylko kwestią czasu.
USD/PLN
Po płyciutkiej korekcie spadkowej, nieco ponad 2 groszowej, sesja dzisiejsza przynosi powrót do słabszego PLN. Sama głębokość korekty, kosmetyczna w rozmiarach i w obrębie jednego dnia, świadczą o sile trendu wzrostowego, co skutkować będzie czwartą już próbą testu oporu 3,84-3,85. Przy czym, szanse na powodzenie tym razem wyglądają na znacznie większe, pomagają rosnący EURPLN oraz spadkowy USDPLN, ulubiona kombinacja dla dolarowców. Jeśli tak, to następny przystanek 3,90. Sytuacja robi się z każdą godziną coraz bardziej ciekawa.
GBP/PLN
Wspinaczka kursu ma się w najlepsze, a do szczytów 4,98 brakuje już raptem 5 groszy. Tutaj wiadomo, sygnały techniczne są zakłócane przez wydarzenia geopolityczne, sprawy wokół BREXITU, których przebieg jest zagadką, z codzienną porcją niespodzianek. Wykres, wyrysowane formacje i zniesienia Fibo ostatnich fal niejako solidarnie dały sygnał na dalsze umocnienie funta. Utrzymanie cen powyżej 4,90 w następnych godzinach, dniach kreuje czytelny sygnał do ataku na opór 4,98-5,00 w dość krótkiej perspektywie.
EUR/USD
Amerykański dolar, po raptem 1 dniowej zadyszce, wraca na swoje zdobycze z początku tygodnia. Do dołków z poniedziałku 1,1260 raptem brakuje 30 pipsów, a 3 spadkowe czerwone świece na 4H wskazują, że może to być robota jeszcze na ten dzień. Zadajemy sobie pytanie co dalej, uprzedzając pytanie odnośnie najbliższego, arcyważnego wsparcia 1,1200? I znowu, zadanie udanego testu 1,1200 nie będzie łatwe, dużo tutaj zleceń obronnych i oczekujących pod tanie podebranie EUR. Zwrot prodolarowy zaimplikował dzisiaj dobry bo wysoki odczyt inflacji CPI 2,2% r/r, co tworzy podbudowę pod wyższe stopy FEDu, ergo trwalsze zakupy USD.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.