Raport popołudniowy
Wtorek, 19 lutego 2019
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Wtorkowa sesja z jedną charakterystyką, że się odbyła. Kurs EURUSD przeleżał cały dzień w rejonie 1,1300, przy czym może handel się ożywić po powrocie inwestorów z USA do pracy. Na parach złotowych również względny spokój, z tendencją i lekką presją na wyprzedaż PLN. Jutro solidna paczka danych makro z Polski, będzie więc co analizować, z szansą na jakiś impact na złotego. Ceny spot: EUR/USD 1,1295; EUR/PLN 4,3345; USD/PLN 3,8365; koszyk PLN 4,0855
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o 00:50 Japonia – Bilans handlu zagranicznego
o 08:00 Niemcy – Inflacja PPI
o 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa, inflacja PPI
o 20:00 USA – Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 07-03-2019 Euroland – Posiedzenie ECB
- 08-03-2019 USA – Raport z rynku pracy
- 20-02-2019 USA – Posiedzenie FOMC oraz projekcje makroekonomiczne
- 29-03-2019 Wielka Brytania – Ostateczny terminu dla Brexitu
- 29-03-2019 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Fitch
- 12-04-2019 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję S&P
- 19-04-2019 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Ubiegłoroczne umocnienie złotego, które tradycyjnie pojawia się pod koniec roku w ramach ostatniej fazy cyklu rocznego EUR/PLN, tym razem było, można powiedzieć symboliczne, a tym samym przyjęte do statystyk minimum na rynku EUR/PLN pojawiło się 27.12.2018 i miało wartość 4,2780. Na początku roku tradycyjnie już oczekiwaliśmy odreagowania, które podobnie jak w przypadku „efektu grudnia” mogło mieć ograniczony zasięg. Jednak po zanotowaniu 3 stycznia lokalnego szczytu na poziomie 4,3130 musieliśmy dokonać 12 lutego aktualizacji statystyk, gdyż nowe ekstrema (bliskie 4,3300) i trwająca już 46 dni fala noworocznego odbicia zmienia nieco pogląd na tą fazę cyklu rocznego EUR/PLN. Najnowsze dane wskazują bowiem, że mediana terminu zakończenia „wiosennego umocnienia złotego” przypada na 11 kwietnia, ale trudno (tak już Pan Jacek Maliszewski wielokrotnie wspominał przy obecnych anomaliach przebiegu cyklu rocznego EUR/PLN) wskazać zasięg spadków. Szczegóły w Raporcie Specjalnym z 12.02.2019.
EUR/PLN
Póki co, wzrostowy impuls EURPLN, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami zatrzymał się tuż pod 4,34, czyli charakterystyczny opór dość mocno nakreślony w rangu 4,34-4,35. Patrząc jednak na skalę odbicia, powrót i głębokość korekty – raptem 2 grosze – wszystko to wskazuje, że powrót do wyprzedaży złotego i wyższych cen, w najbliższych dniach wydaje się bardzo prawdopodobny. Układ wskaźników również podpiera tą hipotezę, tak więc warto być przygotowanym na retest wspomnianego oporu. Przy czym, samo wybicie tych poziomów wymagałoby dodatkowych impulsów, których jednak na razie nie widać. Jutro dane z Polski, więc może troszkę zachwiać złotym.
USD/PLN
Zważywszy, że hipoteza z rynku EURUSD jest prawdziwa i się zmaterializuje (budowanie bazy pod wzrosty kursu EURUSD), rynek USDPLN staje przed szansą znaczących spadków. Co więcej, tutaj również w kompresji 4H maluje się obraz formacji RGR, z zasięgiem spadków nawet do 3,78. Technicznie, ważne jest wsparcie 3,79. Jeśli udałoby się przebić ten poziom, wówczas przepaść z targetem na ostatnie dołki 3,71 będzie scenariuszem „na widelcu”.
GBP/PLN
Chodzą po rynku „słuchy”, że termin BREXITU, z racji niekończących się przepychanek i brak konsensusu w samej UK, jak i na linii UK-UE, zostanie odroczony w czasie. Z automatu niejako oznacza to owczy pęd do brytyjskiego funta, a zachowanie kursu GBPPLN jest też tego dobrym przykładem. W ramach tej euforii może nastąpić podbicie kursu pod okrągłe 5,00, którego wybicie daje: po pierwsze asumpt do dalszej gry na wzrosty z nagrodą dotarcia kursu do 5,12; po drugie zmieniają się średnioterminowe losy tej pary na prowzrostowe.
EUR/USD
Ostatnio w notowanich głownego crossu walutowego dużo polityki, więc zwrotów akcji, tych zrozumiałych, jak i mniej zrozumiałych nie brakuje. Póki co, rejon wsparcia w dość szerokim przedziale 1,12-1,13 dość dzielnie się broni i technicznie wygląda to tak jakby trwało budowanie gruntu-platformy pod wzrosty i większe osłabienie USD. Dodatkowo, rysuje nam się coś na kształt formacji odwróconej RGR, co wzmacnia zaopatrywanie na impuls wzrosty i zachęca do gry na zyski przeciw USD. Jeśli potwierdziło by to się w najbliższych dniach, wówczas najbliższy target to 1,15, jak brama do dalszych wzrostów.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.